Prejavy alergie u malých detí - kedy navštíviť alergiológa?

Autor: Zuzana Rennerová | 13.10.2016 o 14:00 | (upravené 17.10.2016 o 14:39) Karma článku: 1,49 | Prečítané:  394x

Aj v dnešnej dobe sa stretávam s tým, že rodičia prídu na alergiologické vyšetrenie s trojročným  dieťaťom, ktoré malo jasné prejavy alergie už ako bábätko so slovami, veď skôr sme na vyšetrenie aj tak nemohli prísť. Je to pravda?

Kedy má zmysel ísť k alergiológovi?

Naozaj nemá význam alergiologické vyšetrenie u dieťaťa skôr ako dosiahne vek 3 roky? Napriek doteraz zaužívanému mýtu to tak nie je. Je pravda, že utekať na alergiologické vyšetrenie s bábätkom, ktoré má občas soplíky veľký význam mať nebude, ale na druhej strane sú prejavy, ktoré stoja za vyšetrenie.

Prvé prejavy alergie u detí do 1. roka sú často spojené s potravinovými alergénmi, inhalačnými alergénmi ako sú rôzne pele, roztoče a plesne, ktoré spôsobujú ťažkosti väčšinou neskôr. Do jedného roka dieťaťa sa stretávame najmä s atopickým ekzémom a rôznymi prejavmi potravinovej alergie.

Atopický ekzém u detí a alergiologické vyšetrenie

Atopický ekzém sa môže prvý krát objaviť už v troch mesiacoch veku dieťaťa, najskôr začervenaním a ekzémovými ložiskami na líčkach, neskôr v rôznej intenzite na celom tele. Veľmi nepríjemné je výrazné svrbenie, ktoré nedá spať ani dieťaťu, ani rodičom. Malí pacienti sú väčšinou vyšetrení na kožnej ambulancii, čo je v poriadku, pretože takéto dieťa jednoznačne potrebuje správne ošetrenie kože. Rodičia sa musia naučiť starať o kožu atopického dieťaťa, pretože dôsledná a pravidelná lokálna liečba je základom úspešnej liečby ekzému. Atopický ekzém u malých detí (na rozdiel od starších) je často spojený aj s potravinovou alergiou. Preto je u detí s ekzémom, najmä ak napriek lokálnej liečbe nedochádza k zlepšeniu kožného nálezu, namieste aj  alergiologické vyšetrenie. Za pomoci kožných testov, prípadne krvných testov aj u takýchto malých detí dokážeme zistiť, či dieťa nie je alergické na niektorú základnú potravinu. V našich podmienkach ide najčastejšie o kravské mlieko a vajíčko. Po vylúčení týchto potravín z jedálnička detí, prípadne u detí dojčených aj zo stravy matky dochádza väčšinou veľmi rýchlo k zlepšeniu kožného nálezu.  Keďže alergia na tieto potraviny väčšinou nie je trvalá a časom vymizne, je potrebné  dieťa opakovane sledovať a realizovať kontrolné testy, aby deti neboli na obmedzujúcej diéte zbytočne dlho.

article_photo

Okrem atopického ezkému sa potravinová alergia u malých detí môže prejaviť aj inými prejavmi, najčastejšie sú to prejavy zo strany zažívacieho traktu. Ťažkosti sa väčšinou objavia pri prechode na umelú mliečnu výživu, ale môžu sa objaviť aj  u detí plne dojčených (v dôsledku prestupu alergénov do materského mlieka). Najčastejšie ide o alergiu na bielkoviny kravského mlieka. Prejavy zo strany zažívacieho traktu sú rôznorodé, môže byť prítomné zvracanie, nepriberanie na hmotnosti, bolesti bruška, hnačka, hlien a krv v stolici, ale aj zápchy. Tieto deti končia väčšinou v gastroenterologickej ambulancii, kde sa na alergiu myslí a po eliminácii alergénu sa ťažkosti rýchlo upravia. Aj u týchto detí väčšinou časom dochádza k nástupu tolerancie, t.j. dieťa po určitom čase môže opäť konzumovať dané potraviny.

Prejavy astmy nie sú v dojčeneckom veku až také časté.  Nepoznaná potravinová alergia môže spôsobiť sťažené dýchanie, ktoré nereaguje dobre na protiastmatickú liečbu a až eliminácia danej potraviny pomôže stav upraviť.  Niektoré deti majú sklon k obštrukciám priedušiek - t.j. zúženiu dýchacích ciest, pískaniu na prieduškách pri rôznych vírusových infekciách. Tieto prejavy sa síce s vekom väčšinou upravia, ale u detí  s určitými rizikovými faktormi (ako sú napr. alergie u rodičov, potvrdená potravinová alergia u dieťaťa, prítomný zároveň atopický ekzém) sa môže neskôr vyvinúť priedušková astma. Preto je potrebné tieto deti taktiež sledovať v imunoalergiologickej, prípadne pneumologickej ambulancii.

Aj keď výskyt alergií v prvých rokoch života nie je až taký častý ako v neskoršom veku, treba na alergiu myslieť aj  u malých detí a v prípade prejavov absolvovať s dieťaťom imunoalergiologické vyšetrenie, neodkladať ho na neskôr. Skoré diagnostikovanie alergie a správna liečba, najmä eliminácia potravín pri dokázanej alergii, dokáže výrazne zlepšiť zdravotný stav dieťaťa. Deti s potravinovou alergiou a atopickým ekzémom v rannom detstve majú tiež vyššie riziko, že neskôr budú mať alergickú nádchu a bronchiálnu astmu, čomu síce nevieme v dnešnej dobe zabrániť,  ale  správnou a včasnou liečbou dokážeme prejavy výrazne zmierniť.

Viac o alergiách sa dočítate na našom imunoblogu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?