Leto končí, alergie však nie

Autor: Zuzana Rennerová | 12.9.2016 o 15:07 | (upravené 14.9.2016 o 8:34) Karma článku: 10,09 | Prečítané:  5643x

Končí sa leto a mnohí alergici si vydýchnu. Výskyt peľov v ovzduší klesá a s tým aj alergické prejavy. Ale znižuje sa výskyt všetkých peľových alergénov? Nemôže nás koniec leta ešte prekvapiť?

Za väčšinu sezónnych prejavov na Slovensku sú zodpovedné najmä pele tráv a brezovitých drevín (breza, lieska, jelša), ktorých sezóna už skončila. Koncom leta treba však počítať s peľmi burín, ktoré bohužiaľ môžu spôsobovať výrazné alergické prejavy.

Nárast alergie na buriny

Najvýznamnejšie buriny zodpovedné za alergické prejavy v našom regióne sú palina a ambrózia. Ambrózia (Ambrosia artemissiifolia) je invazívna rastlina pôvodom so Severnej Ameriky, kde je významným alergénom - je zodpovedná  za 50% všetkých peľových alergií. Do Európy sa dostala až koncom 19. storočia a odvtedy sa jej výskyt neustále zvyšuje. Vo veľkom množstve sa vyskytuje v susediacom Maďarsku. Na Slovensku bol jej výskyt prvýkrát zachytený až v roku 1949 v Komárne, v súčasnosti sa vyskytuje hlavne v južných oblastiach západného a východného Slovenska, ale postupne sa objavuje aj v severnejších oblastiach. So zvýšeným výskytom sa postupne zvyšuje počet pacientov alergických na peľ ambrózie. Peľ ambrózie je veľmi agresívny, aj malé koncentrácie peľu v ovzduší dokážu vyvolať alergické prejavy.  Botanicky príbuzná je palina (Artemisia vulgaris), pričom často sa stretávame so vzájomnou skríženou reaktivitou- t.j. človek alergický na palinu je alergický aj na ambróziu a opačne. Pele týchto burín sa vyskytujú od začiatku augusta a pretrvávajú až do polovičky októbra.

Aké prejavy alergie v tomto období môžeme očakávať?  

Prejavy sú podobné ako pri alergii na pele brezy, alebo tráv: kýchanie, vodový výtok z nosa, zdurenie nosovej sliznice. Môže byť prítomné tiež svrbenie  a začervenanie očí, slzenie. U časti alergikov sa môžu objaviť aj prejavy prieduškovej astmy, ako je suchý, dráždivý kašeľ, nočný kašeľ, kašeľ po námahe, pískanie na prieduškách, sťažené dýchanie. U niektorých pacientov môže byť prítomné svrbenie, škrabanie podnebia, opuch pier po konzumácii  mrkvy, zeleru, ako aj niektorých korenín, ktorý vzniká v dôsledku skríženej alergie- t.j. podobnosti alergénov burín s alergénmi nachádzajúcimi sa v týchto potravinách.

Ako liečiť alergie na buriny?

Tak ako pri iných peľových alergiách, pomocou liekov ale aj režimových opatrení sa snažíme minimalizovať prejavy. Slúžia nám na to celkové antihistaminiká, nosné spreje a očné kvapky s protialergickým účinkom. Peľové zrná burín sa vyskytujú v ovzduší najmä v ranných a dopoludňajších hodinách, preto je vhodné obmedziť pobyt v prírode v tomto čase, vetrať až v popoludňajších hodinách. Efektívne sú tiež preplachy nosa slanými roztokmi.

Ďalšou možnosťou je alergénová imunoterapia, ktorej cieľom je znížiť reakciu organizmu na kontakt s alergénom. S alergénovou imunoterapiou je potrebné začať pred sezónou, podáva sa minimálne 3 roky. Pri alergii na buriny sú k dispozícii kvapky podávané pod jazyk, alebo injekčná forma, schémy podávania závisia od  konkrétneho prípravku. Po skončení sezóny je dobré sa o takejto možnosti porozprávať so svojím alergiológom. Nie u každého pacienta je táto liečba rovnako účinná. V závislosti od výsledkov kožných a krvných testov alergiológ posúdi vhodnosť takejto liečby. 

Leto ešte stále úplne neskončilo a neskončili ani prejavy peľovej alergie, naopak pre alergikov na buriny len teraz začína obdobie výrazných prejavov. S dobrou a včasnou liečbou sa ale ťažkosti dajú výrazne minimalizovať.

Viac o alergiách sa dočítate na imunita.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kiska vymenuje za ústavných sudcov Laššákovú aj Mamojku

Spor týkajúci sa vymenovania ústavných sudcov sa ťahá už viac ako tri roky.

KOMENTÁRE

Stretne sa notár s poslankyňou a je z nich Ústavný súd

Kiska si po rozhodnutí Brňáka a spol. povedal, že si doň aspoň utrie topánky.

DOMOV

Café Európa: Má Ukrajina európsku budúcnosť?

Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?