Prejavy alergie u malých detí - kedy navštíviť alergiológa?

Autor: Zuzana Rennerová | 13.10.2016 o 14:00 | (upravené 17.10.2016 o 14:39) Karma článku: 1,50 | Prečítané:  494x

Aj v dnešnej dobe sa stretávam s tým, že rodičia prídu na alergiologické vyšetrenie s trojročným  dieťaťom, ktoré malo jasné prejavy alergie už ako bábätko so slovami, veď skôr sme na vyšetrenie aj tak nemohli prísť. Je to pravda?

Kedy má zmysel ísť k alergiológovi?

Naozaj nemá význam alergiologické vyšetrenie u dieťaťa skôr ako dosiahne vek 3 roky? Napriek doteraz zaužívanému mýtu to tak nie je. Je pravda, že utekať na alergiologické vyšetrenie s bábätkom, ktoré má občas soplíky veľký význam mať nebude, ale na druhej strane sú prejavy, ktoré stoja za vyšetrenie.

Prvé prejavy alergie u detí do 1. roka sú často spojené s potravinovými alergénmi, inhalačnými alergénmi ako sú rôzne pele, roztoče a plesne, ktoré spôsobujú ťažkosti väčšinou neskôr. Do jedného roka dieťaťa sa stretávame najmä s atopickým ekzémom a rôznymi prejavmi potravinovej alergie.

Atopický ekzém u detí a alergiologické vyšetrenie

Atopický ekzém sa môže prvý krát objaviť už v troch mesiacoch veku dieťaťa, najskôr začervenaním a ekzémovými ložiskami na líčkach, neskôr v rôznej intenzite na celom tele. Veľmi nepríjemné je výrazné svrbenie, ktoré nedá spať ani dieťaťu, ani rodičom. Malí pacienti sú väčšinou vyšetrení na kožnej ambulancii, čo je v poriadku, pretože takéto dieťa jednoznačne potrebuje správne ošetrenie kože. Rodičia sa musia naučiť starať o kožu atopického dieťaťa, pretože dôsledná a pravidelná lokálna liečba je základom úspešnej liečby ekzému. Atopický ekzém u malých detí (na rozdiel od starších) je často spojený aj s potravinovou alergiou. Preto je u detí s ekzémom, najmä ak napriek lokálnej liečbe nedochádza k zlepšeniu kožného nálezu, namieste aj  alergiologické vyšetrenie. Za pomoci kožných testov, prípadne krvných testov aj u takýchto malých detí dokážeme zistiť, či dieťa nie je alergické na niektorú základnú potravinu. V našich podmienkach ide najčastejšie o kravské mlieko a vajíčko. Po vylúčení týchto potravín z jedálnička detí, prípadne u detí dojčených aj zo stravy matky dochádza väčšinou veľmi rýchlo k zlepšeniu kožného nálezu.  Keďže alergia na tieto potraviny väčšinou nie je trvalá a časom vymizne, je potrebné  dieťa opakovane sledovať a realizovať kontrolné testy, aby deti neboli na obmedzujúcej diéte zbytočne dlho.

article_photo

Okrem atopického ezkému sa potravinová alergia u malých detí môže prejaviť aj inými prejavmi, najčastejšie sú to prejavy zo strany zažívacieho traktu. Ťažkosti sa väčšinou objavia pri prechode na umelú mliečnu výživu, ale môžu sa objaviť aj  u detí plne dojčených (v dôsledku prestupu alergénov do materského mlieka). Najčastejšie ide o alergiu na bielkoviny kravského mlieka. Prejavy zo strany zažívacieho traktu sú rôznorodé, môže byť prítomné zvracanie, nepriberanie na hmotnosti, bolesti bruška, hnačka, hlien a krv v stolici, ale aj zápchy. Tieto deti končia väčšinou v gastroenterologickej ambulancii, kde sa na alergiu myslí a po eliminácii alergénu sa ťažkosti rýchlo upravia. Aj u týchto detí väčšinou časom dochádza k nástupu tolerancie, t.j. dieťa po určitom čase môže opäť konzumovať dané potraviny.

Prejavy astmy nie sú v dojčeneckom veku až také časté.  Nepoznaná potravinová alergia môže spôsobiť sťažené dýchanie, ktoré nereaguje dobre na protiastmatickú liečbu a až eliminácia danej potraviny pomôže stav upraviť.  Niektoré deti majú sklon k obštrukciám priedušiek - t.j. zúženiu dýchacích ciest, pískaniu na prieduškách pri rôznych vírusových infekciách. Tieto prejavy sa síce s vekom väčšinou upravia, ale u detí  s určitými rizikovými faktormi (ako sú napr. alergie u rodičov, potvrdená potravinová alergia u dieťaťa, prítomný zároveň atopický ekzém) sa môže neskôr vyvinúť priedušková astma. Preto je potrebné tieto deti taktiež sledovať v imunoalergiologickej, prípadne pneumologickej ambulancii.

Aj keď výskyt alergií v prvých rokoch života nie je až taký častý ako v neskoršom veku, treba na alergiu myslieť aj  u malých detí a v prípade prejavov absolvovať s dieťaťom imunoalergiologické vyšetrenie, neodkladať ho na neskôr. Skoré diagnostikovanie alergie a správna liečba, najmä eliminácia potravín pri dokázanej alergii, dokáže výrazne zlepšiť zdravotný stav dieťaťa. Deti s potravinovou alergiou a atopickým ekzémom v rannom detstve majú tiež vyššie riziko, že neskôr budú mať alergickú nádchu a bronchiálnu astmu, čomu síce nevieme v dnešnej dobe zabrániť,  ale  správnou a včasnou liečbou dokážeme prejavy výrazne zmierniť.

Viac o alergiách sa dočítate na našom imunoblogu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?