reklama

Alergia na chlad

Dlho sme mali vyložene zimné počasie, teploty na väčšine Slovenska nevystúpili na plusové hodnoty. Často sa stretávam s tým, že pacienti prídu na vyšetrenie do alergiologickej ambulancie, lebo majú „alergiu na chlad“.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Korčuliari, lyžiari, bežkári - všetci sa tešili, že konečne po niekoľkých rokoch je zima ako má byť. Avšak nájdu sa aj takí, čo takéto chladné počasie prežívajú oveľa horšie. Často sa stretávam s tým, že pacienti prídu na vyšetrenie do alergiologickej ambulancie, lebo majú „alergiu na chlad“. Aj keď takáto alergia v pravom slova zmysle neexistuje, predsa len chlad dokáže spôsobiť ťažkosti podobné ako pri alergických prejavoch.

Chladný vzduch je fyzikálny podnet, ktorý môže u astmatikov spôsobiť zhoršenie prejavov bronchiálnej astmy. Môže sa objaviť pokašliavanie, či sťažené dýchanie so zvýšenou potrebou protiastmatických liekov. Chlad v spojení s infekciami, ktoré sa vyskytujú najmä v zimnom období dokážu výrazne strpčiť život astmatických pacientov. Aj pacienti trpiaci chronickou nádchou sa často v zimnom období majú horšie. Aj keď sa ani v tomto prípade nejedná o pravú alergickú reakciu a mechanizmus vzniku ťažkostí je iný, výsledkom je kýchanie, vodnatá sekrécia z nosa, upchatý nos pri pobyte v chladnom prostredí, alebo pri zmene prostredia (prechod teplo-chlad).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Pomerne časté sú tiež kožné prejavy. Na miestach vystavených chladu sa môže objaviť žihľavka (svrbivé, červené ložiská). Názov pochádza od podobnosti prejavov ako po kontakte so žihľavou. V závažnejších prípadoch sa žihľavka môže rozšíriť na celé telo, v závažnejších prípadoch sa tvoria aj opuchy (angioedém). Zriedkavo u vysoko precitlivených osôb môžu pri náhlej expozícii chladu hroziť závažné prejavy spojené so sťaženým dýchaním, až vývojom šoku. V tomto prípade je potrebné vyvarovať sa náhlej expozícii chladu - najrizikovejšie je kúpanie sa v studenej vode. Taktiež môže byť problémom konzumácia studeným nápojov a jedál (napr. zmrzlina), kedy môže dôjsť k opuchu pier, príp. hrdla. Na potvrdenie žihľavky vyvolanej chladom slúži chladový test, pri ktorom sa aplikuje kocka ľadu na predlaktie, kde sa nechá pôsobiť najmenej 5 minút. V prípade pozitívnej reakcie sa v mieste aplikácie ľadu objaví začervenanie, pupence, opuch, prípadne aj svrbenie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj keď všetky vyššie uvedené prejavy kontaktu s chladom nie sú priamo alergiou na chlad, pacient sa často objaví pre tieto ťažkosti v alergiologickej ambulancii. Je tiež pravda, že lieky účinné pri liečbe klasických prejavov alergie väčšinou zaberajú aj v týchto prípadoch. Vždy je potrebné ale vylúčiť aj iný pôvod ťažkostí, napr. v prípade dlhotrvajúcej nádchy prítomnosť nosových polypov, chronický zápal prínosových dutín. V prípade žihľavky do úvahy pripadá veľké množstvo rôznych iných vyvolávajúcich faktorov, preto je určite namieste podrobné odborné vyšetrenie.

Zuzana Rennerová

Zuzana Rennerová

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Už viac ako 10 rokov sa venujem alergickým ochoreniam a poruchám imunity, t.č. ako imunoalergiologička v Pneumo-Alergo Centre. Stále ma prekvapuje, že ľudia viac veria rôznym neovereným internetovým informáciám ako odborníkom. Preto by som rada predstavila aj vedecky podložené názory lekára na niektoré otázky, s ktorými sa každodenne stretávam vo svojej praxi. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu